Aktuální stav

V současnosti máme pro knihu vybráno 3099 taxonů, včetně vybraných poddruhů, kříženců a kritických skupin (Alchemilla, Crataegus, Hieracium, Oenothera, Rosa, Rubus, Taraxacum). Výběr fotografií pro polovinu taxonů mají na starost Alena Lepší a Dana Holubová. Druhou polovinu budou zajištovat garanti skupin a konzultanti. Jsou jimi (řazeni dle počtu svěřených taxonů): garanti Bohumil Trávníček, Karel Boublík, Jiří Velebil, Petr Koutecký, Michal Hroneš, Jindřich Chrtek, Radim J. Vašut, Martin Dančák, Jaroslav Zámečník a konzultanti Martin Lepší, Jiří Danihelka, Vít Grulich†, Martin Duchoslav, Milan Štech, Zdeněk Kaplan a Milan Chytrý. Na jaře 2023 máme k dispozici fotografie k vytvoření koláží 1725 taxonů, zatímco k 1100 taxonům máme jen část fotografií. K 274 taxonům nám fotografie chybí. Fotografie 1374 taxonů je nutné od jara 2023 doplnit či nově vyfotografovat. Stav se však neustále zlepšuje. Také jsme s nakladatelstvím Karmášek vytvořili 26 vzorových stran knihy se 104 taxony a jsme předběžně domluveni na vydání knihy.

Rok 2022 - stav fotografií k 3099 taxonům

No Data Found

Rok 2023 - stav fotografií k 3099 taxonům

No Data Found

Aktuální stav zpracování koláží k 3099 taxonům

No Data Found

Tok fotografií
Tok fotografií

Historie projektu

Již v roce 2006 vznikla na dvou místech nezávisle na sobě myšlenka vytvořit kompletní fotografický atlas rostlin, který na našem trhu dosud chybí. Alena Lepší (v té době Jírová) a Dana Holubová (v té době Michalcová) začaly fotit veškeré rostliny, co v terénu potkaly. A nebyly samy. Díky rychlému rozvoji digitálních technologií zároveň pořizovali fotografie rostlin i další botanici, profesionální i amatérští. Alena se jako fotografka podílela od roku 2010 na olomouckém Portálu české flóry. Vytvořila botanická pexesa a psala články na Botany.cz. Dana založila při brněnské Masarykově univerzitě v roce 2011 Botanickou fotogalerii. V roce 2014 začali přední čeští botanici pracovat na projektu Pladias, který propojuje nejnovější spolehlivá data o české flóře na jednom místě. Soubor dat mj. zahrnuje i fotografie rostlin, kde prvním zdrojem byly fotografie z Botanické fotogalerie.  Díky tomu, že oba zmíněné fotografické portály i databáze Pladias vznikly při univerzitách, fotografie procházejí přísnou taxonomickou kontrolou. V roce 2018 se podařilo propojit společné úsilí a začít aktivněji společně pracovat na knize Fotografický atlas rostlin ČR.

Vzorové strany

Na vzniku vzorových stran se podíleli:

editoři – Alena Lepší, Dana Holubová, Karel Boublík, Petr Koutecký

garanti a konzultanti – Martin Dančák, Martin Duchoslav, Michal Hroneš, Jindřich Chrtek, Bohumil Trávníček, Jiří Velebil 

sazba – Zuzana Bartyzalová 

piktogramy – Zuzana Bartyzalová, Jana Janáková

obálka – Václav Kahovec

mapky – Milena Matoušková

autoři použitých fotografií – Gianmaria Bonari, Blanka Brandová, Radim Cibulka, Jiří Danihelka, Martin Duchoslav, Václav Dvořák, Libor Ekrt, Dana Holubová, Michal Hroneš, Jindřich Chrtek, Milan Chytrý, Veronika Kalníková, Josef Klíč, Petr Koutecký, Štěpán Koval, Deana Láníková, Alena Lepší, Martin Lepší, Petr Lepší, Jan Lukavský, Vladimír Motyčka, Tomáš Mrázek, Jana Navrátilová, Vladimír Nejeschleba, Pavel Novák, Jan Pokorný, David Průša, Michal Sochor, Lenka Šafářová, Petr Šmarda, Jakub Štěpán, Milan Štech, Markéta Táborská, Radim J. Vašut, Petr Vobořil, Alena Vydrová, Vojtěch Zavadil, Libor Zdařil (detailní rozpis autorství jednotlivých fotografií najdete v sekci Ukázka stránek knihy)

tisk – Karmášek, reklamní agentura a tiskárna, České Budějovice
Cenné připomínky k podobě a zpracování poskytli také Bára Baštová, Zuzana Jírová, Michaela Lepší a Kateřina Štěrbová.

Zdrojem dat o vlastnostech druhů (životní forma, výška rostliny, doba kvetení, původ, ohrožení, zákonná ochrana, výskyt ve výškových stupních a biotopech) a o rozšíření je portál Pladias – databáze české flóry a vegetace (pladias.cz, Wild et al. 2019, Chytrý et al. 2021). Délka života rostlin byla stanovena na základě konzultací s Martinem Lepším a Jindřichem Chrtkem s využitím údajů ve Fischer et al. (2005) a Pladias – Určování druhů (pladias.cz/plantkey). 

Velikost reprodukčních orgánů byla zjištěna podle publikací Dostál (1989), Slavík et al. (1995, 1997, 2000, 2004), Kubát et al. (2002), Aeschimann et al. (2004), Štěpánková et al. (2010), Lepší M. et al. (2013, 2015), Trávníček et al. (2018), Kaplan et al. (2019) a Lepší M. et Lepší P. (2020). 

Nomenklatura je sjednocena podle 2. vydání Klíče ke květeně České republiky (Kaplan et al. 2019). 

Poznámky byly excerpovány z práce Kaplan et al. (2019) a doplněny nebo upraveny konzultanty a garanty.